4_IMG_6457

7 lietas, kas jāzina par magnētisko rezonansi

Magnētiskā rezonanse ir viens no jaunākajiem un modernākajiem diagnostikas izmeklējumiem, ko mūsdienu medicīna var nodrošināt. Tieši magnētiskā rezonanse sniegusi ievērojamus uzlabojumus savlaicīgā slimību diagnostikā, jo spēj pamanīt pat nelielas izmaiņas organismā, ko nespēj piefiksēt ar citiem vizuālās diagnostikas veidiem.

Tomēr, ja rentgens vai ultrasonogrāfija ir izmeklējumi, ko piedzīvojuši vairums pacientu, tad magnētiskā rezonanse ir mazāk zināma un izprotama, jo tas gluži nav tipisks ikdienas izmeklējums, ko nosaka gan tā salīdzinoši augstās izmaksas, gan fakts, ka par nepieciešamību veikt magnētisko rezonansi lemj ārsts-speciālists.

Dažas lietas, ko zināt par magnētisko rezonansi

Magnētiskā rezonanse ir veselībai nekaitīgs izmeklējums

Magnētiskās rezonanses laikā pacients nesaņem jonizēto starojumu, kā tas ir rentgena vai datortomogrāfijas laikā. Speciālisti uzskata, ka magnētiskā rezonanse ir veselībai nekaitīgs izmeklējums, kas nerada negatīvas sekas.

Izmeklējums dod augstas izšķirtspējas trīsdimensiju attēlus

Magnētiskās rezonanses iekārta spējīga iegūt un nosūtīt uz datoru ļoti detalizētus un precīzus trīsdimensionālus attēlus. Speciālists, tos apskatot, var saskatīt pat vissīkākās izmaiņas pacienta organismā.

Magnētisko rezonansi nedrīkst veikt atsevišķām pacientu grupām

Neskatoties uz to, ka magnētiskā rezonanse nav kaitīgs izmeklējums, to nedrīkst veikt atsevišķām pacientu grupām, kuru organisms var reaģēt uz magnētiskā lauka iedarbību. Tās ir grūtnieces pirmajā trimestrī, kā arī pacienti, kuriem organismā ir kādi metāliski svešķermeņi — implanti, neiro un kardio stimulatori, mākslīgās vārstules.

Pirms izmeklējuma jānosaka kreatinīna līmenis asinīs

Pirms izmeklējuma pacientam jāveic asins analīzes un jānosaka kreatinīna līmenis, kas norāda uz nieru funkcijas kvalitāti. Nieres ir tas orgāns, kas nodrošina sekmīgu kontrastvielas izvadi no organisma.

Pirms izmeklējuma jānoņem visi metāliskie priekšmeti

Lai izmeklējuma laikā iegūtu precīzus datus un netiktu bojāta iekārta, pirms tam pacientam ir jānoņem visi metāliskie priekšmeti, bižutērija, sievietēm arī jānotīra kosmētika, kas arī var saturēt metāliskas daļiņas, it īpaši skropstu tuša.

Izmeklējuma laikā pacients atrodas nelielā tunelī

Izmeklējuma laikā pacientam jānoguļas uz galda, jāatrodas miera stāvoklī. Galds tiek iebīdīts nelielā tunelī, kur jāpavada pat 20-90 minūtes, laiks atkarīgs no tā, kurai ķermeņa daļai un orgāniem izmeklējums ir jāveic.

Maziem bērniem un klaustrofobijas pacientiem izmeklējumu veic narkozē

Tik ilgu laiku gulēt miera stāvoklī un vēl atrasties tunelī — ne katram tas ir pa spēkam. Maziem bērniem un klaustrofobijas pacientiem tiek izmantota vispārējā narkoze.