bērns-automašīnā

Bērns automašīnā: lietas, kas vecākiem jāzina

Brīdī, kad ģimenē ienāk mazulis, jaunajiem vecākiem ir jātiek galā ar ļoti daudzām lietām, ir daudz pārmaiņu un jaunas informācijas. Tāpat arī nepieciešams iegādāties dažādas bērnu preces. Viens no tematiem, kas kļūst aktuāls jau pirmajās dienās pēc dzemdībām, ir mazulis automašīnā, jo bērniņš ir jāved mājās no dzemdību iestādes.

Kas tad ir tās lietas, kas par bērna atrašanos automašīnā ir jāzina un jāievēro ikvienam vecākam un pieaugušajam, lasiet tālāk.

# Bērns drīkst atrasties tikai autokrēsliņā, kas viņam ir piemērots pēc vecuma un svara.

# Autokrēsliņi jāiegādājas tikai pie uzticamiem pārdevējiem, pārliecinoties, ka tie atbilst drošības sertifikācijai.

# Autokrēsliņi, kas ir cietuši negadījumā, vairs nav izmantojami.

# Ziemā, sēdinot bērnu autokrēsliņā, ir jānovelk biezā jaka vai arī jāizmanto plānā jaka, kas paredzēta tieši braukšanai automašīnā. Tas ir svarīgi, jo bieza jaka vai kombinezons mazina drošības jostu un krēsliņa sniegto drošību, jo bērns nav pietiekami piefiksēts.

# Jāseko līdzi tam, lai bērnam automašīnā un autokrēsliņā nav pārāk karsti. It īpaši tas ir aktuāli vasarā.

# Vietās, kur automašīnā sēž bērni, jārūpējas par ēnojumu. Vislabāk izmantot speciālas žalūzijas logiem vai arī pielipināmus saules aizsargus.

# Autokrēsliņi automašīnā ir jāievieto tieši tā, kā to norādījis ražotājs. Pretējā gadījumā krēsliņš nepilda savu funkciju un var būt pat bīstams.

# !!!Bērnu nekad nevar atstāt automašīnā vienu. Pat ne uz dažām minūtēm. It īpaši tas attiecas uz gada siltajiem mēnešiem, jo tad sakaršana saulē notiek ļoti strauji, bet nāve var iestāties pat dažu minūšu laikā, kamēr vecāki ir veikalā. Jo mazāks ir bērns, jo bīstamāka viņam ir pārkaršana automašīnā un nopietnas vai pat letālas sekas var iestāties ātrāk.

# Lielākiem bērniem, kuri vairs neatbilst autokrēsliņu parametriem, jāizvēlas drošs un sertificēts paliktnis, kas nodrošinās, ka drošības jostas atrodas pareizajā pozīcijā. Paliktni var sākt izmantot ne ātrāk kā no bērna 4 gadu vecuma, bet arī tad jāskatās, cik liels ir bērns. Viņa augumam vajadzētu būt vismaz 100 centimetriem. 4-6 gadus veciem bērniem drošāk izvēlēties paliktni, kam ir arī atzveltnes daļa. Paliktnis bērnam būtu jāizmanto līdz 150 cm auguma sasniegšanai.

# Bērnu nedrīkst sēdināt automašīnas priekšējā sēdeklī, ja nav atslēgts drošības spilvens. Tāpat arī, liekot autokrēsliņu priekšā, tam jābūt piesprādzētam ar skatu uz aizmuguri.

# Bērna sēdēšana kādam klēpī ir ļoti bīstama. Tā noteikti nevajag rīkoties. Ja nav speciāla aprīkojuma, tad drošāk ir bērnu sēdināt atsevišķā vietā un piesprādzēt ar drošības jostu. Bet arī tas nav atļauts risinājums, jo katram bērnam ir jāatrodas autokrēsliņā.

# Tirdzniecībā ir pieejami arī tādi autosēdeklīši, kas speciāli pielāgoti novietošanai ar skatu uz aizmuguri. Pētījumi pierāda, ka šāds novietojums ir bērniem drošāks. Tomēr Latvijā joprojām šāda veida krēsliņi nav tik populāri, lai gan piedāvājums tiešām palielinās un vecāki kļūst daudz izglītotāki šajos jautājumos. Tomēr Zviedrijā šāda prakse ir jau sen un sevi ir pierādījusi kā ļoti efektīva, ļaujot palielināt bērnu drošību automašīnās.