dator tomogrāfija

CT izmeklējums jeb datortomogrāfija — kas par to jāzina

Ierasts, ka diagnostikas pakalpojumu sarakstā redzama datortomogrāfija jeb CT izmeklējums. Tā ir viena no plaši izmantotām diagnostikas metodēm, tomēr ne visiem īsti ir skaidrība, kā šis izmeklējums notiek, kāda tam ir ietekme uz organismu, kādi ir ieguvumi un iespējamie diagnostiskās procedūras riski. Par to visu šajā rakstā.

 

  • Augstāka efektivitāte nekā rentgenam

 

Ja salīdzina ar parasto rentgena metodi, tad datortomogrāfija sniedz daudz plašāku un detalizētāku informāciju, izmeklējuma laikā tiek uzņemti ļoti daudzi attēli dažādos leņķos un šķērsgriezumos, parādot izmeklējamo vietu no dažādām pozīcijām. Visus attēlus uzreiz apstrādā dators. Tas ārstam sniedz ļoti vērtīgu informāciju, kas ir kritiski svarīga, ja ir grūtības noteikt diagnozi vai aizdomas par kādu nopietnu saslimšanu, bet simptomi ir neskaidri. Precīza diagnostika ir ļoti svarīga, lai palielinātu to gadījumu skaitu, kad slimības atklāj to agrīnā stadijā. Tāpēc datortomogrāfija ir būtisks sasniegums medicīnā, kas ļāvis ārstiem sekmīgāk nodarboties ar pacientu diagnožu noteikšanu un saslimšanu ārstēšanu.

 

  • Iespēja izmeklēt visus orgānus un ķermeņa daļas

 

Datortomogrāfija ļauj izmeklēt gan dažādas orgānu sistēmas, gan ķermeņa daļas. Pacients guļus atrodas iekārtā, kas var veikt uzņēmumus no visām pusēm un visos nepieciešamajos rakursos. Ar parasto rentgena aparātu tas ir daudz sarežģītāk un arī ne vienmēr izdarāms tā, lai gūtu vēlamo rezultātu.

 

  • Sarežģītāka tehnoloģija un lielāks jonizējošais starojums

 

Lai panāktu šādu augstāku diagnostikas efektivitāti, tiek izmantotas modernākas un daudz jutīgākas tehnoloģijas, līdz ar to arī ir lielāks jonizējošais starojums, ko pacients saņem izmeklējuma laikā, ja to salīdzina ar parasto rentgena procedūru. Tomēr šajā gadījumā mērķis attaisno līdzekļus. Starojuma daudzums atbilsts visām normām, tāpēc ietekme uz veselību ir minimāla, ja tiek ievērots vēlamais izmeklējumu daudzums noteiktā periodā, parasti gada laikā.

 

  • Nedrīkst veikt grūtniecēm

 

Lai gan procedūras laikā netiek saņemts bīstams starojuma daudzums, tā tomēr nav veicama grūtniecēm, jo var atstāt negatīvu ietekmi uz mazuļa, kurš vēl tikai attīstās, veselību. Pirms izmeklējuma ārsts vienmēr vēl pārjautā pacientei, vai viņa nav stāvoklī, liek arī parakstīties, ka apstiprinājusi šo faktu, tā tas notiek arī parastā rentgena procedūrā.

 

  • Jāveic tikai tad, ja ir ieteicis ārsts

 

Ņemot vērā, ka datortomogrāfija nav pilnībā nekaitīga un rada jonizējošu starojumu lielākā apjomā, speciālisti šo izmeklējumu iesaka veikt tikai tad, kad tam ir pamatojums, ja vēlamo rezultātu nevar sniegt citi diagnostikas veidi. Par nepieciešamību veikt šo procedūru vienmēr spriež ārsts. Pacients tāpat vien, ja viņam ienāk prātā veikt kādu pārbaudi ar datortomogrāfiju, nemaz nevar izdarīt, ja ārsts nav sniedzis pietiekamu pamatojumu, ka tas ir nepieciešams.

Tāpat speciālisti iesaka saglabāt visus izmeklējumu rezultātus, lai vēlāk, ja rastos tāda vajadzība, varētu iztikt ar jau esošajiem uzņēmumiem, neveicot atkārtotu izmeklējumu, kas atkal apstaro ķermeni un rada palielas izmaksas pacientam. Tomēr, ja salīdzina nelielo ietekmi uz organismu un milzīgos ieguvumus, ko sniedz izmeklējums, tas noteikti uzskatāms par lielu ieguvumu medicīnai un sabiedrības veselības uzlabošanai.