ilgtermins

Ilgtermiņa saistības jāizvēlas apdomīgi

Tagad ir tāds laiks, kad visādas saistības slēdzam pa labi un pa kreisi. Līgumus paraksta ar vienu klikšķi internetā. Pakalpojumu sniedzēji meklē klientus, ar kuriem noslēgt līgumus. Bieži vien patērētāji paši tam visam nemaz neseko līdzi, tikai paraksta, noklikšķina. Un tad brīnās, kāpēc nāk kaut kādi rēķini, kāpēc ir par kaut ko jāmaksā, ko pat nevēlējās. Bet te vaina ir arī pašos, ne tikai uzbāzīgā mārketingā.

Nesekojam līdzi, zem kā liekam savu parakstu. Ja jāsaka godīgi, cik no tiem pakalpojumu līgumiem, ko esat noslēguši, tiešām no viena gala līdz otram esat izlasījuši?

Man jāatzīstas, ka es tiešām visu esmu izlasījusi tikai savu dzīvokļa īres līgumu. Un varbūt vēl dažus, kas nav garāki par vienu vai divām lapām. Bet tad, ja ir vairākas lapas sīkā drukā, tad tikai pārskrienu ar acīm, pārbaudu personas datus un naudas summas. Pārējo nelasu.

Nesen man bija pieredze, kas lika pārvērtēt šo paradumu nelasīt līgumus, ko parakstu. Bija jānoformē hipotekārais kredīts. Lēmums par šādu soli tika pieņemt jau labu laiku atpakaļ. Pāris gadus iekrāju naudu, ko izmantot pirmajai iemaksa, jo reti kurš aizdevējs finansē visu pirkuma summu. Man hipotekārais kredīts bija paredzēts sava dzīvokļa iegādei. Jau ilgu laiku dzīvokli īrēju, tāpēc sapratu, ka tas ir neizdevīgi, jo ilgtermiņā es neko neiegūstu. Ir ātrāk jāsāk  maksāt pašai par savu dzīvokli.

Kur noformēt kredītu?

kreditsSaprotot, ka hipotekārais kredīts dzīvokļa iegādei būs saistības vismaz uz desmit gadiem, nācās kārtīgi apdomāt, pie kura aizdevēja izmantot šo pakalpojumu. Tāpēc pirms tam biju jau nesteidzīgi un uzmanīgi izpētījusi, kādi aizdevēji vispār darbojas šajā segmentā. Vajadzēja uzticamu aizdevēju, ar kuru tik ilga sadarbība būtu sekmīga, bez strīdiem un pārpratumiem. Protams, ka tas lielā mērā ir atkarīgs no manis, jo ir laikus jāveic maksājumi, kas līgumā paredzēti.

Lai izvēlētos tos aizdevējus, pie kuriem iesniegtu hipotekārā kredīta pieteikumu, rūpīgi izpētīju esošo un bijušo klientu atsauksmes. Tā kā problēmas hipotekārajās saistībās var novest pat pie mājokļa zaudējuma, negribēju riskēt, ka šāda situāciju varētu notikt.

Vai ir skaidri visi aizdevuma nosacījumi?

Svarīgākais faktors, kas palīdzēja pieņemt lēmumu par aizdevēju, pie kura vērsties hipotekārā kredīta sakarā, bija aizdevuma nosacījumi, ko kreditors piedāvāja. Šoreiz tiešām nepažēloju savu laiku, lai izlasītu sīki un smalki visu, kas rakstīts aizdevuma līgumā. Tas bija nopietnākais un ilgākais līgums, ko grasījos noslēgt, tāpēc nedaudz bažījos, jo dzīvē jau visādas situācijas var gadīties.
Mani interesēja procentu likmes, tas, cik pārmaksāšu, kādā kārtībā tiek risināti strīdi. Lēmums, ko pieņēmu, bija pārdomāts un rūpīgi izsvērts, tāpēc zinu, ka izvēlējos izdevīgu pakalpojumu.