nazi

Kā uz naža asmens

Adrenalīns, spriedze, bīstamas situācijas un neziņa par to, kas ir gaidāms — tie ir elementi, ko redzam lielākajā daļā filmu un seriālu. Lai noturētu skatītāju interesi un radītu vēlamo emocionālo efektu, pie kino darba strādā ļoti daudzi cilvēki. Tas ir darbs gan ar tekstu, gan attēlu, gan kadrējumu, gan mūziku. Skatītājiem patīk izjust tādu pārdzīvojumu no kino darba, kad ir sajūta kā uz naža asmens.

Spriedzes un asa sižeta filmas, psiholoģija, fantastika un trilleri — tas ir žanru klāsts, kas skatītājus piesaistījis vienmēr, jo tas sniedz emocijas, ļauj pārdzīvot un izdzīvot kaut ko tādu, kas pašu dzīvēs nav un nekad droši vien arī nebūs.

Skatoties trillerus, mēdzam pat aizklāt seju un pa mazu spraudziņu lūrēt, jo ir bailes, satraukums. Zināms, ka kaut kas notiks, bet emocijas ir tik sakāpinātas, ka grūti skatīties. Un tad situācijās ir kāds katalizators, kas aizrauj visu pa gaisu, virza sižetu vēlamajā gultnē.

FilmasMan vislabāk patīk tādas filmas, kurās režisors ir izdomājis, kā līdz minimumam samazināt paredzamību. Ja beigas ir tādas, par kādām man sākumā nav ienākusi prātā pat mazākā doma. Tas ir šokējoši, dažreiz grūti pieņemami, jo ne vienmēr nobeigums atbilst skatītāju gaidām. Ierastās klišejas par labajiem un ļaunajiem, labā uzvara un risinājumi, kas atbilst morāles standartiem, mūsdienu kino ne vienmēr vairs ir aktuāli. Daudz vairāk tiek veidoti sižeti ar neviennozīmīgu psiholoģisko un ētisko saturu, idealizēti un romantizēti varoņi, kas pēc savas būtības ir ļaundari un pat slepkavas.

Laba filma ļauj pasapņot, iejusties kādos tēlos, gūt spilgtu līdzpārdzīvojumu, emocijas. Un mums tas ir nepieciešams. Vienmēr šādam mērķim kalpojušas arī grāmatas, tomēr kino un televīzija tagad ir daudz ērtāk un ātrāk patērējams formāts. Lasīt grāmatas vairs ir laiks reti kuram. Un grāmatu cenas arī vērš situāciju par labu kino un televīzijai.

Radīt kaut ko tādu, kas citos izsauc līdzpārdzīvoju, liek domāt, kaut vai sniedz devu adrenalīna un ļauj labi pavadīt laiku, nemaz nav tiek viegli, kā no malas varētu šķist. Tāpēc es kino jomu esmu vienmēr vērtējusi augsti. Protams, ka redzam arī banalitātes un klišejas, bet vienalga kino industrija ļauj cilvēkiem sajut to, kā ir balansēt uz naža asmens, riskēt ar dzīvību, piedzīvot kaut ko lielu un nozīmīgu savā dzīvē.