ziemas-riepas-ar-radzēm

Kāpēc vajadzīgas speciālas riepas ziemai?

Tas jau visiem zināms fakts – auto uzturēšana ir samērā dārga. It īpaši tagad, kad cenas, šķiet, aug pa stundām, ne vairs mēnešiem. Tūliņ sāksies ziemas sezona, uzsnigs pirmais sniegs un šoferīši un Latvijas ceļiem atkal tēlos pārsteigumu – riepas ziemai vēl nebūs pat iegādātas, kur nu vēl uzmontētas…

Likums paredz:

Saskaņā ar informāciju no CSDD jau no 1. oktobra transportlīdzekļiem vasaras riepas var nomainīt pret ziemas sezonai paredzētajām (gan riepas ar radzēm, gan bez tām).

Ceļu satiksmes noteikumi paredz, ka no 1. decembra līdz 1. martam visiem transportlīdzekļiem, kuru pilna masa nepārsniedz 3,5 t, ir obligāti jābūt aprīkotiem ar ziemas riepām.

CSDD atgādina:

Drošas braukšanas pamatā ir laika un ceļa apstākļiem atbilstošs ātrums, kā arī tehniskā kārtībā esošs transportlīdzeklis, t.sk. tā riepas. Riepām jāpievērš īpaša uzmanība, jo īpaši ziemā – šajā gadalaikā būtiski pagarinās bremzēšanas ceļa garums. Piemēram, braucot ar ātrumu 50 km/h, uz sausa seguma un uz slidena ceļa tas atšķiras pat trīs reizes!

Ieteicams neizmantot riepas, kas vecākas par pieciem, sešiem gadiem, jo braucot gan nodilst protektors, gan laika gaitā riepu gumija zaudē savas īpašības. Riepas ražošanas laiks norādīts uz katras riepas ārējās malas. Piemēram, kvadrātā vai aplī redzami četri cipari – pirmie divi ir gada nedēļa, bet pēdējie divi – gads, kad riepa ražota.

Drošība pirmajā vietā

auto-drošība-ziemāBraucot ar auto vienmēr jāievēro drošība. Šoferim un pasažieriem jābūt piesprādzētiem atbilstoši drošības noteikumiem, bērniem jāatrodas tiem paredzētā auto sēdeklītī. Par pasažieru drošību ir atbildīgs automašīnas vadītājs. Tāpat pie drošības pieder rūpes par auto tehnisko stāvokli un atbilstošām tā riepām.

Ziemā viennozīmīgi IR jābrauc ar atbilstošām riepām. Braukt ar vasaras riepām ziemā ir tas pats kā doties pastaigā pa aizsalušu ezeru balles kurpēs. Noteikti slīdēs kājas, pakritīsiet un sasitīsieties. Tikai ar auto šāda situācija noteikti būs sāpīgāka…

Esiet prātīgi, sargiet sevi un savus mīļos, neaizmirstiet, ka ielās neesiet vieni.

Statistikai dati no CSDD:

Pērnā gada ziemā, kad ziemas riepu izmantošana ir obligāta – no decembra līdz martam – 7% no tehniskajā apskatē pārbaudīto auto jeb vairāk nekā 10 tūkst. vieglo transportlīdzekļu tika konstatēts neatbilstošs ziemas riepu protektora dziļums – mazāks par 4 mm. Vidējais pārbaudīto vieglo auto riepu vecums bija 2010.gads.