māja

Kredīts pret nekustamā īpašuma ķīlu — kas par to jāzina

Banku un nebanku sektorā pieejami dažādi finanšu pakalpojumi un aizdevumi. Kredīts pret nekustamā īpašuma ķīlu ir viens no tiem. Kāda ir tā būtība, ar ko jārēķinās, izvēloties šo pakalpojumu, kam jāpievērš uzmanība — pat to visu lasiet šajā rakstā.

Kredīts pret nekustamā īpašuma ķīlu savā ziņā ir tas pats hipotekārais kredīts, jo tā būtība ir tajā, ka kredīts tiek izsniegts pret nekustamā īpašuma ķīlu. Parasti runa ir par lielāku naudas summu, ko aizņemas uz ilgāku termiņu, tāpēc arī procentu likmes ir izdevīgākas, ja salīdzina ar ātrajiem un citiem viegli pieejamiem kredītiem, kuriem nav nepieciešama nekustamā īpašuma ķīla.

Ar ko jārēķinās, noformējot kredītu pret nekustamā īpašuma ķīlu

  • Līguma darbības laikā ieķīlātais īpašums būs ar apgrūtninājumu, tāpēc ar to nevarēs veikt juridiskas darbības bez aizdevēja piekrišanas. Bet īpašumu varēs turpināt izmantot tāpat kā līdz šim. Pēc līguma beigām tas atkal pilnībā nonāk klienta īpašumā.
  • Gadījumā, ja netiek pildīti līguma nosacījumi, kā arī netiek meklēti kompromisi grūtās situācijās, tad aizdevējs var vērsties pret klientu, atsavinot īpašumu.
  • Lai īpašums varētu kalpot kā ķīla, tam ir jābūt uz klienta vārda, kā arī bez citiem apgrūtinājumiem.
  • Jāatceras, ka šis būs ilgtermiņa aizdevums, kura vajadzību ir nopietni jāizvērtē, kā arī savu spēju ilgtermiņā īstenot šādas finansiālas saistības.
  • Jāatgādina, ka kredīts pret nekustamā īpašuma ķīlu tiek piešķirts, vadoties no īpašuma tirgus vērtības, ko nosaka sertificēts vērtētājs. Parasti summa nepārsniedz 75-80% no īpašuma tirgus vērtības. Bet aizdevuma apjomu ietekmē arī klienta maksātspēja un kredītvēsture.
  • Ja kredīts pret nekustamā īpašuma ķīlu tiek izmantots, lai iegādātos savu mājokli, tad jārēķinās, ka vajadzēs naudu pirmajai iemaksai, par ko ir jau jādomā laikus, jo vairumam cilvēku šādas summas uzreiz nav, vajadzīgs laiks, lai to iekrātu.

Kredīts pret nekustamā īpašuma ķīlu var tik izmantots dažādiem klientam aktuāliem mērķiem. Tā nav tikai īpašuma iegāde. Kredīts var palīdzēt veikt īpašuma atjaunošanu un labiekārtošanu, lai palielinātu tā vērtību. Tāpat kredītu var izmantot, lai īstenotu kādu lielus pirkumus vai vajadzības, segtu komunālos vai ārstēšanās izdevumus, veiktu kredītu apvienošanu, tādejādi uzlabojot savu kredītvēsturi. Vajadzību un situāciju var būt daudz. Ja ir savs nekustamais īpašums, tad vienmēr pastāv iespēja saņemt ilgtermiņa naudas aizdevumu.

Tomēr jāatceras, ka lēmums ieķīlāt savu vienīgo mājokli vai citu svarīgu īpašumu ir nopietns, tāpēc jāizvērtē visi par un pret, jāizvērtē nepieciešamība un sava atbildība, apzinoties sekas. Nosacījumi, ar kādiem tiek izsniegts kredīts pret nekustamā īpašuma ķīlu, atkarīgi no katra klienta individuālās situācijās, ko aizdevējs rūpīgi izvērtē.