sīltums

Mājās miers ir tad, kad ir silti

Sava māja ir ļoti forša lieta, jo nav jāklausās kaimiņos aiz sienas, ir savs pagalms, vairāk vietas, var turēt mājdzīvniekus, neliekot tiem nīkt mazā dzīvoklītī. Tomēr māja nes līdzi arī savas rūpes, jo ēka ir jāapsaimnieko, kaut kas jāpielabo, jāremontē tas, kas salūzis. Un ir jādomā, ka ēku apsildīt. Dzīvoklī par to visu rūpējas ēkas apsaimniekotājs, bet siltums nāk no pilsētas kopējās siltmtrases. Atliek tikai samaksāt rēķinus, kas pienāk.

Kādu apkuri izvēlēties privātmājai?

Ja māju būvē pats vai esošo pamatīgi remontē, tad ir tā priekšrocība, ka var izvēlēties veidu, kādā ēka tiks apsildīta. Un šobrīd izvēle ir plaša, jo ir dažādi moderni un ne tik moderni apkures veidi. Var izvēlēties tradicionālo apkuri ar malku. Bet tad jārēķinās, ka vajadzēs sagatavot malku katrai apkures sezonai pietiekamā daudzumā. Tāpat arī malka prasa cilvēka klātbūtni, jo ir jāpapildina. Ar malku nav iespējams uzturēt komforta temperatūru tad, kad neviena nav mājās. Tāpēc šāds variants neder, ja pēcpusdienā no skolas majās nāk bērni, viņiem būs jāsalst, kāmēr vakarā atbrauks vecāki un iekurinās.

Tādos gadījumos labāka izvēle ir gāzes vai granulu katls, zemes siltumsūknis, kas ir uzstādāms režīmā, kas uztur vajadzīgo temperatūru. Granulas ir jāpapildina salīdzinoši reti, gāze nemaz, tāpēc nav vajadzīga nemitīga cilvēka klātbūtne, lai mājā nodrošinātu vēlamo siltumu. Moderniem un aizņemtiem cilvēkiem tas ir daudz labāks risinājums.

Jāpadomā arī par kārtīgu dūmvadu

Bet ne tikai par to, ko kurināt ir jādomā. Ir arī jāseko līdzi tam, kādā stāvoklī ir visas kurināšanas sistēmas — apkures iekārta un dūmvadi. Dzīvojot dzīvoklī, arī ēkas dūmvadi ir tikai un vienīgi apsaimniekotāja, kuram maksāju, problēma. Tagad jau gan arī sanāca maksāt, lai dūmvadi taptu tīri, un pašam viss jāorganizē.

Vienā mājas pusē skursteņslauķis secināja, ka dūmvads ir sliktā stāvoklī, nedrīkstot ar tādu uzsākt apkures sezonu. Tad nu skatījāmies, kur pieejami nerūsējošā tērauda dūmvadi. Mana izvēle bija rgj.lv, jo viņu reklāma solīja gan izturību, gan pieejamu cenu.

Un labi vien ir, ka tika uzlikti, jo beigu beigās nolēmām, ka ir jāuzstāda granulu katls, lai nav katru brīdi jābūt klāt un jāorganizē apkures process. Tas gan nebija lēti. Tomēr nākotnes perspektīvā šķita izdevīgi. Bet granulu katls noteikti nebūtu savienojams ar esošo ķiegeļu skursteni, jo temperatūra ir pārāk augsta.

Bet nerūsējošā tērauda dūmvadi bija piemērots risinājums, jo tie var izturēt augstas temperatūras, kādas ir no modernajām apkures iekārtām.  

Kāda ir vēlamā komforta temperatūra mājoklī?

Bet tās visas jau ir mājas saimnieka rūpes. Pārējiem iemītniekiem tikai atliek izbaudīt to, ka telpas visā mājā ir patīkami siltas un komfortablas. Tieši siltums ir galvenā komforta vajadzība, kas ļauj justies labi. Un nevajadzētu būt ne pārāk zemai, ne augstai temperatūrai, bet optimālajā komforta līmenī, jo tādā cilvēka ķermenis jūtas vislabāk.

Kāda tad ir komforta temperatūra telpās? Tā ir robežās no 18-22 grādiem. Guļamajā un dzīvojamajā telpā labāk izvēlēties 18-19 grādus, bet vannasistabā vajadzētu 22. Tāpēc ir labi, ja katrā telpā atsevišķi var regulēt temperatūru. Tas ļauj pielāgot vēlamo siltumu katrā vietā, kā arī samazināt izmaksas, jo siltuma padeve nenotiek nelietderīgi.

Tad, kad dodaties projām no mājām, vispār var noregulēt, ka visā mājā tiek uzturēta minimālā temperatūra, piemēram, piecpadsmit grādi. Modernos katlus arī var noregulēt, ka noteiktā pulksteņa laikā telpas būs sasildītas vajadzīgajā temperatūrā, kas ir ērti, kad bērni atgriežas no skolas vai atbraucat no darba.

Ir taču patīkami uzreiz ieiet jau siltās un mājīgās telpās. Ja ir siltums mājās, tad ir miers un laime mājās!