mazuļa-pirmie-mēneši

Mazulis aug – ko gaidīt pirmajos dzīves mēnešos

Kad mazulis ir ienācis ģimenē, vecākiem katra viņa kustība un izdotā skaņa ir kas jauns. Skumjas un nogurums mijas ar prieku un laimes sajūtu. Dzīve ar mazuli ir kā Amerikāņu kalniņi – te augšā, te atkal strauji uz leju.

Laikā no 4. līdz 12.nedēļai jaunie vecāki var novērot straujas pārmaiņas ne tikai mazuļa ķermenī, bet arī personībā. Mazulis no maza, nevarīga kunkulīša strauji pārvēršas par personību ar savām vajadzībām.

Bērns apgūst savu ķermeni

Mazuļa kustības pamazām kļūst mērķtiecīgākas. Sāk izzust refleksi, kas bija novērojami tikko pēc dzimšanas. Trešajā dzīves mēnesī mazulis var sākt velties no muguras stāvokļa uz sāniem, tāpēc vecākiem jābūt īpaši uzmanīgiem – mazo ne uz mirkli nevar atstāt bez uzraudzības.

Mazulis kļūst arī spēcīgāks, kas ir tikai pašsaprotami, jo mazais aug – viņš sāks vairāk spārdīties kājām un vicināt rociņas, kam noteikti ir iemesls, piemēram, kāds kairinājums, neapmierinātība vai tieši otrādi – prieks redzēt savus vecākus.

Otrajā dzīves mēnesī mazulis apgūs savas rociņas un kājiņas. Viņš sapratīs, ka ar rokām var rotaļāties, tās mēģinās iebāzt mutē un sagaršot. Ticiet man, tas ir diezgan amizants skats, kad bērns ar visām varītēm mēģina dūrīti iebāzt mutē un pauž neapmierinātību, kad tas īsti neizdodas.

Pediatra pārbaudes

Ar zīdaini samērā bieži būs jādodas pie pediatra. Otrajā dzīves mēnesī paredzētas potes. Pediatrs arī nosvērs un nomērīs mazuli lai saprastu, vai svars ir atbilstošs. Mazulim var būt arī paaugstināts svars vai tieši otrādi – pārāk mazs. Tad ārsts ieteiks, kā attiecīgajās situācijās pareizāk rīkoties.

Dažkārt pediatrs nozīmē mazulim vēl papildus izmeklējumus – ultrasonogrāfija un kardiogramma ir populārākie no tiem. Ultrasonogrāfija (https://www.vasaraudze.lv/) parasti tiek veikta gūžām vai galvai, bet par to šoreiz nestāstīsim, jo šādas vajadzības nav visiem mazuļiem.

Arī bērnam ir jāatpūšas – arī no saviem vecākiem

Jūs taču nevarat mazuli visu dienu noturēt rokās, vai ne? Un tas nebūt nav vajadzīgs arī ja varat, jo mazulim ir nepieciešams atpūsties. Ļaujiet, lai mazulis paguļ gultiņā vai uz matracīša jūsu tuvumā. Gulēšana uz muguras ir nepieciešama mazulim – pareizai mugurkaula attīstībai. Tieši tāpēc iesaka iegādāties cietākus matracīšus jaundzimušajiem, lai būtu stabilāks pamats mugurkaulam.

Mazulim noteikti patiks arī gulēt uz vēdera. Tas nostiprina vēdera muskulatūru un veicina nabas ātrāku sadzīšanu un nostiprināšanos. Gulēšana uz vēdera veicina arī kakla muskuļu attīstību, mazulis var mēģināt celt galviņu. Tomēr prātīgi – ja mazulis vēl nav sasniedzis pat divu mēnešu vecumu un šķiet, ka jau labi tur galviņu – tas var būt paaugstināts tonuss. Par to jums pastāstīs pediatrs un nozīmēs tālākas apskates.

Aprunājieties!

Kaut mazulis vēl vairākus mēnešus neizteiks nevienu vārdu, runāt jums jāsāk jau tagad! Mazulis aptuveni divu mēnešu vecumā jau spēs “runāt” uzmantojot dažādas skaņas. Svarīgi, lai vecāki uz šo sarunāšanos atbild. Kad mazais kaut ko “pasaka”, atbildiet. Kad kaut ko pasakāt jūs – ieturiet pauzi, lai mazais var jums atbildēt – viņš to arī izdarīs!