autoceļš

Par agresiju, ko redzam uz autoceļiem

Gandrīz katru dienu ziņu lentēs ir kāds stāsts par kārtējo nepatīkamo vai pat traģisko avāriju uz autoceļiem. Un kā viens no galvenajiem faktoriem, kas to veicina, izvirzīta tieši agresīva un pārgalvīga braukšana. Tā ir nopietna problēma, kurai nav atrasti efektīvi veidi, kā cīnīties. Ātruma pārsniegšana, bīstami apdzīšanas manevri, zīmju neievērošana vai ignorēšana. Agresīvie autovadītāji pie stūres jūtas kā kungi un ķēniņi, kuriem visi griezīs ceļu, uz kuriem neattiecas zīmes, kuri jau nu neies vilkties kādam citam no muguras.

Kādi ir iemesli tam, ka agresīvo braucēju īpatsvars mūsu sabiedrībā ir tik liels? Kāpēc cīņa ar viņiem nesekmējas?

Agresija uz ceļa sākas mājā un darbā

Psiholoģijas eksperti apgalvo, ka agresīvo autobraucēju portretējumā vienojošie elementi ir viņu ikdienā esošie faktori — paaugstināts stress, spriedze mājās un darbā, nepietiekama atpūta, dažādu iemeslu dēļ sakāpinātas emocijas. Ir tādi cilvēki, kas šādā paaugstinātā spriedzē pavada visu laiku.

Un tas viņus padara par bīstamiem autovadītājiem, jo ļoti bieži šī izlādēšanās notiek tieši pie auto stūres.

Lielāka kontrole un sodi

policijaEksperti atzīst, ka tiem agresīvajiem autobraucējiem, kuriem šāda nosliece ir fragmentāra un nav saistīta ar ikdienas braukšanas paradumiem, labi palīdz preventīvi pasākumi, kas informē, skaidro, arī biežākas pārbaudes uz ceļa, augstāki sodi. No savas naudas nav patīkami šķirties nevienam. Tāpēc šie epizodiski agresīvie braucēji ļoti labi saprot, ka nav vērts kāda sīkuma dēļ iekulties nepatikšanās un vēl maksāt lielus sodu. Daudz grūtāk esot ar tiem autovadītajiem, kuriem agresīva braukšana ir norma un ikdiena. Tos pāraudzināt ir daudz komplicētāks uzdevums, kas ne vienmēr ir rezultatīvs.

Ieteikums no ekspertiem ir tāds, ka citiem autovadītājiem ir labāk izvairīties no kontakta ar tādiem braucējiem. Uz ceļa jau var pamanīt agresīvos braucējus, tāpēc no viņiem jāietur distance, jāseko līdzi viņu manevriem, lai vajadzības gadījumā laikus reaģētu un izvairītios no nepatikšanām.

Slikts auto stāvoklis un agresīva braukšana — bīstama kombinācija

Tāpat eksperti norāda, ka arī automašīnu tehniskais stāvoklis uz ceļiem nav tas labākais. Daudzi pārvietojas satiksmē ar automašīnām, kam ir dažādu pakāpju bojājumi, kuriem vajadzētu būt novērstiem. Īpaši tas attiecas uz ritošo daļu, kas vistiešākajā veidā var ietekmēt agresīva braucēja situāciju.

Bīstamā situācijā un nepiemērotos laika apstākļos, veicot apdzīšanas vai citu marevru, riepas var pievilt. Tiek zaudēta kontrole, notiek sadursme ar citiem nevainīgiem braucējiem. Riepu serviss ir tā vieta, kur katram auto īpašniekam ir jāiegriežas regulāri, lai pārbaudītu gan spiedienu, gan savirzi, kā arī aprīkotu auto ar sezonai atbilstošām riepām. Riepu serviss ir pakalpojums, kas pieejams katrā pilsētā un arī mazākās apdzīvotās vietās, kur ir servisi, kuros speciālisti arī strādā ar ritošo daļu. Tāpēc arguments, ka riepu serviss ir nepieejams un dārgs, mūsdienās vairs īsti neiztur kritiku. Regulāri riepu servisa pakalpojumi ikvienam autovadītājam var izglābt dzīvību un palīdzēt izvairīties no nelaimes uz ceļa. Nav pat vajadzīga agresīva braukšana. Riepas taču ir tās, kas notur auto uz ceļa un ļauj to kontrolēt.

Ja satiec ar agresīvo braucēju

Apdrošināšanas sabiedrība BALTA kādas savas kampaņas ietvaros ir izviedojusi ieteikumus, kā rīkoties, ja uz ceļa nākas sastapties ar agresīvo braucēju. Mērķis ir neiekļūt negadījumā un nesaasināt konfliktsituāciju.

  • Lielāka distance. Drošs attālums no agresīvā braucēja vienmēr būs priekšrocība, lai laikus reaģētu un paspētu izvairīties no negadījuma.
  • Dodiet ceļu! Agresīvā braucēja mērķis parasti ir visus apsteigt un aizskriet pa priekšu, parādīt, ka ir labākais un ātrākais. Tad arī ļaujiet viņam to darīt.

Saglabājiet mieru. Nevajag atbildēt uz agresiju ar agresiju. Agresīvā braucēja uzvedība nav saistīta ar jums personīgi. Norobežojieties no tās.