smaids

Skaists smaids maksā daudz

Šis raksts nebūs par tiem, kurus daba apveltījusi ar jau iedzimtu pareizu sakodienu, skaistiem, līdzeniem un vienādiem zobiem. Tas viss kopā rada skaistu smaidu. Un visticamāk tie, kuriem tas jau ir dabas dots, neapzinās to, cik daudz pūļu, laika un naudas jāiegulda citiem, lai arī uzlabotu savu zobu stāvokli un kaut nedaudz tuvotos tādiem standartiem, ko uzskatām par etalonu.

Zobārstniecība — viena no dārgākajām

Zobārstniecību var uzskatīt par vienu no dārgākajām veselības aprūpes jomām. Un tas droši vien nekad nemainīsies, jo, lai apgūtu zobārsta un zobu tehniķa profesiju, ierīkotu praksi, iegādātos visus materiālus un iekārtas, kas nepieciešamas, lai nodrošinātu mūsdienīgus zobārstniecības pakalpojumus, vajadzīgs ļoti daudz līdzekļu. Tāpēc zobārstniecības studijas vienmēr bijušas ļoti dārgas un pat ekskluzīvas.

Un to, cik maksā labs zobārsts un dažādi zobārstniecības pakalpojumi, zina katrs, kurš kaut reizi ir vēris vaļā maciņu šajā sakarā. Tas komentārus neprasa. Un ja vēl runa būtu vien par zobu labošanu, bet ja nepieciešams ķerties pie tādām lietām kā ortodontija, zobu implanti un zobu ķirurģija, tad naudas summas, kas figurē ir tiešām iespaidīgas, ja to salīdzina ar vispārējo ekonomisko stāvokli Latvijā. Tas arī ir viens no iemesliem, kāpēc daudziem cilvēkiem zobu stāvoklis ir tik slikts. Viņi vienkārši nevar atļauties doties pie zobārsta, jo nauda ir vajadzīga ikdienas pamatvajadzību nodrošināšanai.

Labākie paradumi — zobu kopšana un profilakse

Lai pēc iespējas samazinātu vajadzību atstāt savu grūti pelnīto naudu zobārsta kabinetā, ir jau no mazotnes jāsāk veidot paradumus, kas palīdzēs visas dzīves garumā saglabāt veselus zobus. Tas attiecas uz regulāru un pareizu zobu kopšanu, kā arī profilaktiskajām pārbaudēm un laicīgu vēršanos pie zobārsta ar katru sīkāko bojājumu vai problēmu. Vilcināšanās šajā gadījumā nozīmē tikai vienu — pieaugošas izmaksas.

  • Tāpēc jau no pirmo zobu parādīšanās vajadzētu ieviest stingrus un regulārus zobu kopšanas paradumus. Un šajā gadījumā tā ir vecāku atbildība, lai bērni apgūtu šo paradumu un vēlāk varētu turpināt patstāvīgi.
  • Zobu veselību ietekmē ne tikai kopšanas paradumi, bet arī kopējais veselības stāvoklis un dzīvesveida paradumi, piemēram, tas, kāda pārtika tiek uzņemta, vai tiek smēķēts. Tas palielina zobu jutīgumu, veicina bojājumus, kariesu un citas zobu problēmas.
  • Regulāras vizītes pie zobārsta arī tad, ja nav nekādu redzamu bojājumu un zobi nesāp, ir viens no veidiem, kā visu mūžu uzturēt labu mutes veselību, jo zobārsts redz vairāk nekā mēs paši. Tāpat profilaksē ietilpst ne tikai zobu apskate un labošana, bet arī zobu higiēna, kas ir ļoti būtiska arī tāpēc, lai zobārsts redzētu vairāk un laikus varētu novērst kādas problēmas.

Daļu naudas par zobārstniecību var atgūt

Tiem, kuri zobārstniecībai tērē lielas naudas summas, ir iespēja vismaz daļu naudas atgūt no valsts, ja tiek iesniegta nodokļu deklarācija un čeki par zobārstniecības pakalpojumiem. Tas ir tāpat kā ar medicīnas čekiem, no kuriem nodokļu maksātāji var atgūt daļu naudas nākamajos gados. Detalizētāk ar šo procesu var iepazīties VID mājaslapā atrodamajā informācijā. Piemēram, ja ielikti zobu implanti, tad summas uz čekiem būs iespaidīgas, jo zobu implanti ir ļoti dārgs pakalpojums. Tomēr tas ir tā vērts, jo zobu implanti var pilnībā mainīt seju un uzlabot smaidu, vairot pašapziņu tiem, kuriem zobi ir problemātiska joma. Tāpēc nauda ir tā vērta, bet labāk, ja var vēl kādu daļu no tās atgūt.

Tomēr iespēja atgūt naudu no šiem pakalpojumiem neattiecas uz visiem, bet gan tiem, kuri pilnā apmērā maksā nodokļus, tāpēc neizdevīgākā situācijā ir tie, kuri izvēlējušies kādu citu nodarbinātības formu un atvieglotu nodokļu režīmu. Daudzi strādā kā pašnodarbinātie vai mikrouzņēmēji, tagad pieejamas dažādas ērtas grāmatvedības programmas Latvijā. Tas savā ziņā ir ieguvums, bet dažās situācijās nākas kaut ko arī zaudēt. Un viena no lietām var būt arī iespēja saņemt nodokļu atmaksu no valsts. Tāpēc katrā situācijā katram pašam jāizvērtē visi ieguvumi un zaudējumi, lai saprastu, kas ir izdevīgāk konkrētajā situācijā.

Bet zobārstniecība ir aktuāla tēma vienmēr un visos vecumos. Arī bērniem, kuriem it kā ir bezmaksas zobārstniecības pakalpojumi, tomēr realitātē ir slikta pakalpojuma pieejamība un kvalitāte, tāpēc vecāki atkal ver vaļā maciņus. Bet te risinājums jau atkal ir iepriekš minētais — zobu kopšana un profilakse.