jāņu-svinēšana

Svētku līksmībā

Lielie aizsargu svētki, kas mūs ikvienu daudzkārt pārsteidza gan ar savu prasmi iekļauties tik lielā kopībā, gan ar daudziem atsevišķiem gadījumiem, kas pierādījuši sirsnību un pareizu šo patriotisko svētku izpratni, jau sen ir pagājuši, jau tuvojas Ziemassvētki. Tomēr vēl aizvien gribas kavēties atmiņās, kavēties atmiņās par saldajiem Jāņu svētku mirkļiem.

Es sastapu gados vecāku sievieti, sirmu galvu, bet viņas sirsnība un možums pēc tik tveicējoši karstas dienas, kāds bija tā gada jūnijs, nebija mazinājusies. Tikai rokas un vaigi bija sārti brūni, bet skats it kā nejustu fizisku nogurumu, savādi priecīgs un apgarots. Šī sieviete, un viņa nebija vienīgā starp tūkstoš svētku apmeklētājiem, bija gatava pilnīgi aizmirst sevi un darīt visu, kas nepieciešams lietas labā, lai piedalītos svētkos.

Kad viņa izkāpa no pārpildītā autobusa, acis tiecās to pavadīt vēl krietnu brīdi, jo tu jau viņa aizgāja – iekšēji sirsnīga un laba, tāda, kas svin Jāņus pēc senajām latviešu tradīcijām, nevis tā, kas tas ierasts tagad.

Kas notiek tagad svinībās, vienalga kādās? Kautiņi, alkohols, izsisti zobi. Kas tie par svētkiem, ka pēc tiem nepieciešama zobu protezēšana? Zobu protezēšana (http://www.apinesklinika.lv/pakalpojumi/protezesana/) taču jums izmaksās desmit reizes vairāk kā pašu svētki svinēšana. Un es jau nesaku, ka svētkus svinot var “norauties” tikai tie, kas lieto alkoholu. Par zobu protezēšanu vai gadīties domāt arī parastam garāmgājējam.

Kādi ir svētki mūsdienās? Tie ir pilni samaitātības. Un pilni policijas, jo bez tās nekas vairs nenotiek. Cilvēki grib pārkāpt likumu, tāpēc likumsargiem pastiprināti jāstrādā, lai tas nenotiktu. Vai nav absurds?

Tad es atkal iedomājos par to kundzīti, kas pēc svētku svinībām laukos izskatās tik laimīga un apmierināta. Es zinu – laukos ir savādāka kultūra, tur vēl atceras, ka Jāņi jāsvin ne tikai ar alu, bet arī ar vainagiem, sieru un dziesmām, dejām, zālītēm un ticējumiem. Tieši tur taču slēpjas svētku būtība, vai ne tā? Vai tomēr jums šķiet, ka glāzītē slēpjas mūžīgais prieks un daiļums?

ziemassvētku-egle-ar-rotājumiemTuvojas Ziemassvētki. Šie ir patiesi ģimenes svētki. To neaizmirstiet un sajūtu saglabājiet. Neklīstiet apkārt, palieciet mājās – galvenais, kopā ar savu ģimeni. Rotājiet eglīti, iegādājieties dāvanas, cepiet piparkūkas, lai māju piepilda un silda svētki aromāts. Māciet bērniem ģimenes vērtības un svētkus, māciet dziesmas, māciet to, kas rūp jums.