Urologs — gan sieviešu, gan vīriešu ārsts

Joprojām izplatīts ir mīts, ka urologs ir tikai vīriešu ārsts. Bet tas īsti neatbilst patiesībai, jo urologs atbild par urīnizvadsistēmas saslimšanu diagnosticēšanu un ārstēšanu, kas ir aktuāli visiem cilvēkiem — gan sievietēm, gan vīriešiem. Tāpēc urologs ir ārsts, kuru savā dzīvē var nākties apmeklēt ikvienam.

No erektilās disfunkcijas līdz prostatas vēzim

Tomēr vīriešiem urologa palīdzība var būt nepieciešama biežāk, jo urologa pārziņā ir daudzas saslimšanas, kas aktuālas tieši vīriešiem: vīriešu neauglība, erektilā disfunkcija, vīriešu kontracepcija (vazektomija), STS, sēklinieku saslimšanas, prostatas labdabīgas saslimšanas, prostatas vēža diagnostika u.c. Visas šīs problēmas ir ļoti delikātas un intīmas.

Un vīrieši jau tā ir daudz rezervētāki pret ārstiem, bieži vien viņiem ir bail doties pat pie ģimenes ārsta, kur nu vēl pie urologa, kurš veiks apskati tik intīmām vietām. Tomēr tieši šai urīnizvades un dzimumspējas jomai ir kritiski svarīga nozīme, lai varētu runāt par labu vīrieša dzīves kvalitāti. Ja problēmas tiek ignorētas un risinātas novēloti, tad ārstēšana var būt grūtāka, ilgāka, nepatīkamāka. Kā arī pastāv risks, ka slimības kļūst neārstējamas un apdraud dzīvību, kā tas ir prostatas vēža gadījumā.

Vīriešiem, kuri jau sasnieguši pusmūžu, vajadzētu regulāri pārbaudīt prostatu, lai būtu iespēja saslimšanas diagnosticēt agrīnā stadijā, kad tās vēl ir sekmīgi ārstējamas. Latvijā statistika šajā jomā ir biezgan bēdīga. Ar prostatas vēzi saskaras piecpadsmit procenti vīriešu. Tas ir otrais izplatītākais vēža veids aiz plaušu vēža tieši vīriešiem. Un arī mirstība ir ļoti augsta. Gandrīz katru dienu kāds vīrietis zaudē cīņā ar prostatas vēzi. Statistika varētu nebūt tik skarba, ja vīrieši laikus būtu veikuši profilaktiskas pārbaudes un atbildīgi izturējušies pret savu veselību.

Sievietēm — urīnceļu infekcijas un urīna nesaturēšana

Sievietēm visbiežāk urologs jāapmeklē tad, kad rodas problēmas ar urīnizvades sistēmu — izveidojies iekaisums vai nākas sakarties ar tik nepatīkamu lietu kā urīna nesaturēšana. Urīna nesaturēšana sievietēm ir diezgan izplatīta problēma, jo to veicina sievišķā fizioloģija.

Visbiežāk urīnceļi un pūslis cieš grūtniecības un dzemdību laikā, rodas muskuļu vājums. Un rezultātā sākas urīna nesaturēšana. Bet labā ziņa ir tā, ka mērķtiecīgi pievēršoties šai problēmai, to var sekmīgi risināt un atjaunot dzīves kvalitāti. Tagad arī pieejami kvalitatīvi higiēnas līdzekļi, kas paredzēti tieši urīna nesaturēšanai. Tie ikdienā lietojami jebkurā situācijā, ļaujot justies komfortabli un ērti, bez bažām veikt visas iecerētās aktvitātes. Tomēr jāatceras, ka urīna nesaturēšana ir problēma, ko noteikti nevajag atstāt bez ievērības, jo tās cēloņi var būt dažādi. Urologs veiks apskati, analīzes un izvēlēsies pareizāko taktiku cīņā ar šo problēmu.

Nieru un urīnpūšļa saslimšanas — abiem dzimumiem

Nieru un urīnceļu saslimšanas var skart gan sievietes, gan vīriešus, tur dzimumam nav tik lielas nozīmes. Nierakmeņi, urīnceļu un nieru audzēji, urīnceļu un nieru anomālijas — tās ir saslimšanas, ar kurām ik dienu sastopas urologs. Katram pacientam tiek nozīmēta atbilstoša ārstēšana, kā arī veikta novērošana pēc ļaundabīgu audzēju ārstēšanas.

Visbiežāk pie vainam tam, ka urologs tiek apmeklēts novēloti, ir psiholoģiskas barjeras, bailes un neziņa, kautrēšanās runāt par savām problēmām, arī simptomu pietiekama nenovērtēšana. It īpaši psiholoģiskā barjera ir vecākās paaudzes pacientiem. Gados jaunāki vīrieši un sievietes vairāk pieraduši pie tā, ka ārsts nav bieds, ka problēmas jārisina, pie ārsta jāvēršas laicīgi.

Urologs ir tāds pat ārsts kā visi citi, no viņa nav jākautrējas un jābaidās. Jo veselība taču ir pati svarīgākā. Jo ātrāk vēršas pie ārsta, jo ātrāk un efektīvāk var atbrīvoties no kaites un atjaunot savas dzīves kvalitāti, kas ir svarīga, lai mēs ikdienā justos labi, būtu darbspējīgi, ar labu noskaņojumu.