zobi-26

Zobu protezēšana – lai jaunības smaids nekad nepazūd

Viņi iemīlējās tad, kad abi vēl bija jauni. Viņai bija izcili līdzeni, balti zobi. Viņam smaidot vaigos parādījās bedrītes. Viņi iemīlējās viens otra smaidā…

Gadi rit, cilvēka izskats mainās. Arī zobi kļūst citādi. Pat labi kopti tie maina krāsu, žoklis ar gadiem mainās izmainot arī sakodienu un zobu izskatu. Kad pienāk mūža otrā puse, daļai cilvēku vairs nav viņu dabīgo zobu. Tad var palīdzēt zobu protezēšana.

Zobu protezēšana ir metode, kas atgriezīs skaistu smaidu ik vienam, arī tiem, kam zobu mutē vairs nav. Tā ir iespēja atgriezties jaunībā omītei vai opītim un atkal no jauna iemīlēties otra smaidā – tādā, kāds tas bijis pirms daudziem jo daudziem gadiem.

Zobu protēzes var būt ļoti dārgs medicīnisks pakalpojums, tomēr to izvēlas ar vien vairāk cilvēku visā Latvijā. Protezēšanu veic gandrīz ik vienā labā zobārstniecības klīnikā. Protams, jāņem vērā, ka ar vienu vien vizīti pie speciālista nebūs gana, lai atjaunotu skaistu smaidu.

Sākumā ārsts pārbaudīs vispārējo mutes stāvokli. Tiks noteikts, cik lieli ir bojājumi, cik daudz darba jāiegulda un kādas metodes vislabāk konkrētajā situācijā izmantot.

Pēc tam paies vēl kāds laiks, kamēr viss tiks izgatavots. Kā nekā, pacienta protēzes tiek speciāli izgatavotas un pielāgotas, jo kas der vienam, nederēs citam!

Vecāka gadagājuma cilvēki mēdz izvēlēties krietni lētāko pieejamo iespēju – izņemamas zobu protēzes. Vizuāli, uz aci, neviens nepateiks, kādas protēzes cilvēkam ir (un vai vispār tās ir protēzes), tātad, izvēle paša pacienta rokās!

Izņemamajām protēzēm ir 6 dažādi veidi:

  1. Klasiskā plastmasas protēze jeb platīte;
  2. Pagaidu platīte jeb plate;
  3. Lokveida zobu protēze ar metālisku karkasu;
  4. Protēze no elastīga materiāla;
  5. Protēze ar speciālajiem stiprinājumiem;
  6. Zobu protēze ar implantiem;

Kāds veids būs pacientam piemērots, to noteiks speciālists.

zobu-konstrukcijaLai aizvietotu trūkstošos zobus, visērtākās pacientiem ir neizņemamās konstrukcijas. Tas nozīmē, ka restaurācija pēc ielikšanas mutē tur arī visu laiku paliek – to nevar izņemt ārā, tā nekustas. Pacienti jūtas psiholoģiski komfortabli un droši, kā arī šāda restaurācija izmēru ziņā ir līdzīga dabīgo zobu situācijai. Tas ir būtiski, jo zobārsta – protēzista viens no svarīgiem uzdevumiem ir jaunās restaurācijas izgatavošana pēc iespējas līdzīgāk dabīgai situācijai, jo pacientam bieži viss „liekais” sagādā diskomforta sajūtu.

Arī neizņemamām protēzēm ir paveidi – tilts un implants. Implants ir kā mākslīgā zoba sakne. To, tāpat kā skrūvi, ieskrūvē žokļa kaulā. Pilnīgs sadzīšanas process aizņem teju pus gadu, toties konstrukcija ir droša.

Tilts ir lieliska protezēšanas metode tad, ja pacientam iztrūkst viens vai pāris blakus esoši zobi. Tilts tiek nofiksēts uz blakus esošajiem veselajiem zobiem.

Cenas protezēšanai ir ļoti augstas. Viens zobs var izmaksāt aptuveni 500 EUR atkarībā no pielietotās metodes un speciālista. Zobārstniecība ir dārga, lai kas netiktu darīts, bet protēzes ir “zelta vērtas”. Tieši tāpēc labāk laikus par to padomājiet un rūpējieties par saviem zobiem.

Cilvēkam, diemžēl, ar vienu zobu komplektu jādzīvo visu mūžu. Dažkārt gribas apskaust dažus dzīvniekus, kam izkritušā zoba vietā ataug jauns…

Lai smaids visu mūžu būtu tāds, kurā gribas iemīlēties, sargājiet savus zobus, apmeklējiet regulāri higiēnistu un atcerieties – arī smēķēšana, kafija un melnā tēja, kola atstāj pēdas uz jūsu zobiem.